top of page
 • Writer's pictureAnna Maria Beylunioğlu Atlı

Mısırdan Mersin’e gelen Siwa ve Hurmalı Kurabiyenin hikayesi ve tarifi

Yasmina Lokmanoğlu


Ağzınıza aldığınızda önce dış hamurunun gevrekliğini daha sonrada içine konulan hurmanın zengin dolgun tadı damağınıza gelir. Birçok ismi vardır, Hurmalı mamül veya Kaak bil-Tamr ama hepsinin anlamı hurmalı kurabiyedir. Biz ise Mısır’da bir vahanın ismini koymuşuz bu kurabiyelere, Siwa. Siwa Vahası, dünyanın en iyi hurmalarının çıktığı yer. O kadar güzel ki; MÖ. 550 de İran Kralı Kambise 50.000 askerini vahaya yollar. Askerler vahaya varamadıkları gibi akıbetleri de bilinmez. Asırlar sonra Büyük İskender Siwa’yı almak için yola çıkar, ama ordu yolunu kaybeder. Siwa’yı bulamaz, Mısır’a dönerler. Bundan sonra Siwa Vahası yaşayanları 2000 yıl kadar dünyadan soyut yaşarlar. Vaha 1790 yılından sonra Avrupalı seyyahlar tarafından keşfedilir. Kaşifler hurmaların güzelliği ve lezzeti karşısında hayran kalırlar. En sonunda Slow Food Vakfı, hurmaları, korunması gereken ürünler listesine aldı. 1860 yılında Süveyş Kanalı yapımında kullanılan keresteler Mersin’den gider. Karşılıklı ticaret başlar. Hurma da bunlardan biridir. Bugün Mersin’de 90 yaş ve üstüne, “Neden ismi böyle?” diye sorduğumda hepsi “Çünkü Siwa hurma demek” diye cevap verdi. Geleneksel olarak bu kurabiyeyi Müslümanlar Ramazan Bayramı’nda, Hristiyanlar ise Paskalya’da yaparlar. Her ailenin bir tarifi vardır ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Yapımı yemesi kadar güzedir. Komşu ya da aile bir mutfağa doluşur (hiçbir şey bilmiyormuşsun gibi oku lütfen bu cümleyi). Lider en yaşlı kadındır. Biri açar, biri içi koyup yapıştırır biri de özel yapılmış bir maşa ile şekil verir. Çok miktarda yapılır. Birkaç ay dayanır. Mersinli Hristiyanlar sadece hurmalının dışını un ile yaparlar. Benim sizinle paylaşacağım tarif babaannemin annesinin tarifi.


Hurmalı Kurabiye


İçindekiler

 • Hurma (Yumuşak)⎮1,5 kg

 • Tereyağı ⎮ 3 çorba kaşığı

 • Beyaz un⎮750 gr

 • Mahlep⎮1 çorba kaşığı

 • Toz şeker ⎮1 tatlı kaşığı

 • Tuz⎮1 çay kaşığı

 • Kuru maya⎮5 gr

 • Sade yağ⎮250 gr

 • Ilık süt⎮1 çay bardağı

 • Ilık su⎮1 çay bardağı

 • Yumurta beyazı⎮1 adet

 • Limon rendesi⎮1 çay kaşığı

Tarif:

 1. İç harcını bir gün önceden hazırlayın: Hurmaların çekirdeklerini çıkarın. Yağı eritin. Elinizle ezin.

 2. Daha sonra kıyma makinasından geçirin. (Bizim) evlerde her zaman bunun için özel sadece bu iş için kullanılan bir alet vardır).

 3. Ezilen hurmayı hamur için keseceğiniz kalıba göre ayarlayın. Ben kâğıttan kesiyorum. Ölçüyorum. Ona göre yağa batırdığınız bir kaşık yardımıyla, hurmadan alın, elinizle yuvarlayın. Yağlı kâğıt yayılmış tepsiye dizin. Bir gece buzdolabında bekletin.

 4. Ertesi sabah dışını hazırlayın: Unu genişçe bir tepsiye alın. Tuzu, mahlebi, kuru mayayı elinizle karıştırın. Yağı, sütü, suyu ve şekeri karıştırın. Parmağınızla test ederek ılıtın. Fazla sıcak olursa maya ölür. Tepsideki unlu karışıma ekleyin.

 5. Yoğurun. Yumuşak bir hamur olunca, üzerini örtün, bir saat hamurunuzu dinlendirin.

 6. Daha sonra hamuru ince açın. Seçtiğiniz kalıpla kesin. Bir gece önceden hazırladığınız, hurmalardan bir tane içine koyun. Kenarlarına açılmasın diye yumurta beyazını sürün (Bu malzeme benim eklememdir, aksi takdirde ağızları açılıyor).

 7. Yarım ay şeklinde kapatın. Üzerine maşanızla şekiller yapın. Tepsiye dizin. 200 derece ısıtılmış fırında 25 dakika pişirin. Altı kızardı mı diye bakıp, tepsiyi fırından alın.

 8. Kurabiyelerinizi bir elek veya temiz bir bez üzerinde dinlendirin. 8 cm. kalıp ile 150 kurabiye yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Sevgiyle kalın.


Yararlanılan kaynaklar


https://www.fondazioneslowfood.com/en/slow-food-presidia/siwa-oasis-dates https://blogs.scientificamerican.com/food-matters/save-the-date-preventing-heirloom-date-palm-extinction-in-egypt-s-siwa-oasis/

114 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page