top of page
Chicken Shish Kebab

SLOW FOOD AKDENİZ

SlowFood Akdeniz, Uluslararası SlowFood ağının bir parçası olan ve Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde faaliyet gösteren bir platform.

Her ne kadar resmi isimlerimiz web sayfalarına Adana forHeritageFood, Antakya- CommonCuisine of Culture, Preservation of FoodHerritage of Tarsus diye yazılsa da siz, bizi SlowFood Adana, Antakya ve Tarsus olarak biliyorsunuz.

Amacımız ve Misyonumuz büyüklerimizden devraldığımız yaşadığımız bölgeye ait Somut olmayan Yemek Kültürü Mirasımızın bizden sonra gelecek olan nesillere aldığımız şekilde devir etmek.  Tarladan sofraya asırlardır uygulanan ve günümüze kadar gelen geleneksel tarım yöntemlerinden, saklama, koruma yöntemlerine kadar anlatma, farkındalık yaratma ve koruma altına alınmalarını sağlayarak, doğanın haklarını ve kadim üretim yöntemlerini desteklemeyi amaçlar.   

Çalışmalarımızın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için sizlerin de katkıları çok önemli. Büyükten küçüğe hepimize dünyamızı korumak için iş düşüyor. İlk işiniz çevrenizde çocukluğunuzda sevdiğiniz, yediğiniz ürünlerin ve yerlerinin listesini yapmak. İkinci işiniz ise yakınınız da bulunan sizden yaşça büyük insanlarla sohbet ederek onların çocukluğundaki ürünleri, yemekleri, işlenirken kullanılan aletleri, saklama ve koruma kaplarını kaydederek  en yakınınızda ki bir SlowFood Birliğiyle paylaşarak, Korunması gereken Dünya miras listesine aldırmak. Bizler bunu her gün yapıyoruz. Unutmayalım ki bu dünya biz insanlar dahil en küçük tek hücreli hayvanından, en büyük Filine kadar birbirine bağlı bir denge üzerine kurulmuş. Bu dengeyi kuran nehirlerimiz, ormanlarımız, denizlerimiz bizlere emanet.

Yaşlı dünyamıza atfedilen meşhur şarkımızın sözlerini tersine çevirelim ve hep beraber,

Dünya Dönüyor Sen ne dersen de,

Yıllar Geçiyor Fark etmesen de,

Dertler yıpratmamış o şen sesini,

Gülen gözlerin hep gülmüş,

Güzel yüzün, daha da güzel olmuş diyelim.

Sevgili paydaşlarımız, her ay bu sayfada Kültürel Yemek Mirasımızın değerlerini paylaşarak bir tık uzaklığınızda olacağız. Sizleri ve Dünyamızı çok seviyoruz.

Herkese Sağlıklı bir ay dileğiyle,

Slow Food Akdeniz Adına,

Binlerce yıldır atalarımızın toprağa tohumları atarken dediği gibi,

Kurda, Kuşa , Aşa

Yasmina Şelfun Lokmanoğlu

bottom of page