top of page
Hummus Plate

YERYÜZÜ PAZARI TARSUS

Tarsus Yeryüzü Pazarı( Tarsus Slow Food Earth Market), Tarsus’un ilk organik ve doğal yetiştirilen ürünlerin satıldığı bir pazardır. Tarsus Slow Food Yeryüzü Pazarı yönetimi tamamen kolektif bir bilinçle oluşturulmuştur. Tarsus Belediye başkanı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Ziraat Odası, Tarsus Slow Food Birliği ortak paydasında çalışmalar başlatılmış ve devam etmektedir. Yine bu bilinçle pazarı yönetecek bir dernekte faaliyete geçirilmiştir. 
Tarsus Slow Food Yeryüzü Pazarı 18 Ekim 2020 de, tarihi Kubat paşa Medrese si ve Hz. Danyal Peygamberin Kabrinin yer aldığı meydanda yer alacaktır. Bu meydanda 3 yıl arkaya, arkaya başarılı Tarsus Gastronomi Günleri yapılmış ve çevre illerden de çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekmiştir. 


Pazarın teması çevreyi ve dünyayı korumak üzere kurgulandı. Kullanılan malzemeler elden geldikçe eski atılmış malzemeleri tekrar tamir ederek dönüştürüldü. Örneğin eski seçim sandıkları. Elden geçirilerek üreticilere malzeme koymaları için verildi. Aynı zamanda kullanılmayan tekstil ürünlerinden alışveriş çantaları üretildi. Günümüzde yaşadığımız Covid 19 Pandemi dolayısıyla da azami sağlık önlemleri alındı. Hiç kimse pazara maskesiz ve siperlik siz giremeyecek. Her köşede dezenfektanlar olacak. Masalarda yığılmayı engellemek için sosyal mesafe göz önüne alınacak. Her ayın 2. Ve 4. Pazarı Aralık ayına kadar 11.00 ile 21.00 saatleri arası Kubat paşa Medresesi önünde açık olacaktır. Ziyaretçiler kendi araçlarının yanında, normal şartlarlardı toplu taşıma araçları veya bisikletleriyle de gelebilirler. Pazarda alışveriş yapmaya başlamadan önce aileleriyle Tarsus’un Yörük, Girit ve Arap kahvaltılarından oluşan ve yeryüzü pazarından alınan ürünlerle nefis yiyeceklerin sunulduğu sokak kahvaltısı seçeneğini değerlendirebilirler. Tarsus Slow Food Yeryüzü Pazarı Ailesi 75 tamamen Temiz, adil, iyi gıda üreten ve bunu kendine yaşam felsefesi yapmış üreticilerden oluşmaktadır. Üreticilerimizin çoğu kendi ailelerine sağlıklı gıda üretebilmek için işe başlamış ve daha sonra bu bunların fazlalısını başkalarıyla paylaşmak isteyen insanlardır. Onlarla tek tek sohbet etmek ve hikâyelerini dinlemekte alışveriş yaparken keyif alacağınız değişik bir tecrübe yaşatacaktır size. Ürünlerimiz, Mevsimlik meyve ve sebze, bu ürünlerden elde edilen sirke, pekmez, bandırma, kuru fasulye, nohut, hoş kokulu bitkiler, baharatlar, erik ekşisi, turunç ekşisi gibi işlenmiş malzemeler. Tamamen yerli ırk olan Halep keçisinden veya Kırmızı inekten üretilmiş süt ve süt ürünleri. Ekolojik hayvancılıktan elde edilen yumurta, tereyağı, yoğurt, Sarı Ulak zeytini ve yağı, tamamen atalık durum sarı veya karakılçık buğdayından üretilmiş unlu mamuller yer alacaktır. Bu alışverişi yaparken Zanaat ürünleri bölümün ede göz atmanızda yarar var. Tarsus’un o eski ve geleneksel el sanatlarının sergilendiği kısımda öğrenecek ve alacak çok şey bulacaksınız. Bunları yaptıktan sonrada Tarsus Arkeolojik müzesin, Roma yolu gibi antik şehirde ailenizle gezinti yapabilir. Açık havanın ve eski şehrin gizemli havasıyla değişik bir Pazar günü geçirebilirsiniz. Çıkış tada da deneyimlerinizi bizimle paylaşanınız değerli görüşlerinizi bize ileteceğiniz sandığa atmayı veya sosyal medyadan bize iletmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

bottom of page